Safwan Sobhan named councillor for Sk Jamal in BCB election | daily-sun.com

Safwan Sobhan named councillor for Sk Jamal in BCB election

Sports Correspondent     18th October, 2017 02:58:49 printer

Safwan Sobhan named councillor for Sk Jamal in BCB election

Sheikh Jamal Dhanmondi Club Ltd President and Bashundhara Group Vice-Chairman Safwan Sobhan Tasvir has been nominated as councillor of his club in the upcoming Bangladesh Cricket Board (BCB) election. His councillorship was confirmed by the voter list published by BCB on Monday.

 

Safwan Sobhan is also the Managing Director of Bangladesh Premiere League Franchisee Rangpur Riders.

Meanwhile incumbent BCB President Nazmul Hasan Papon will represent Dhaka Abahani Ltd as the councillor of the club. The election is scheduled for October 31, 2017.

 

Akram Khan has been named the councillor for Chittagong District Sports Association while Naimur Rahman Durjoy is the councillor for Manikganj District Sports Assoication. Gazi Ashraf Hossain Lipu, Rakibul Hasan, Faruk Ahmed, Minhajul Abedin Nannu and Khaled Masud were nominated by BCB as councillors in former captain criteria.

 

Councilor Category-1

Divisional Cricket Association

MB Saif (Dhaka DSA), Md Akram Khan (Chittagong DSA), Md Habibur Rahman Habib (Rajshahi DSA), Advocate Anowar Islam (Rangpur DSA), Sheikh Sohel (Khulna DSA), Alamgir Khan (Barisal DSA), Shafiul Alam Chowdhury Nadel (Sylhet DSA).

 

District Sports Association (Dhaka Division)

Mozaffor Hossain Paltu (Dhaka DSA), Tanvir Ahmed Titu (Narayanganj DSA), Md Shahinul Islam Bhuiyan (Narsingdi DSA), Md Jamal Hossain (Gazipur DSA), Md Junayed Hossain (Munshiganj DSA), AM Naimur Rahman (Manikganj DSA), Md Mohit-ur-Rahman (Mymensingh DSA), Mirza Moinul Hossain Lintu (Tangail DSA), Mirza Jillur Rahman (Jamalpur DSA), Md Nazimul Haque Nazim (Sherpur DSA), Syed Asfakul Islam (Kishoreganj DSA), Saidur Rahman (Netrokona DSA), Khandaker Istiaque Hossain (Faridpur DSA), Md Shafiqul Islam (Rajbari DSA), Barrister Sheikh Fazley Nayem (Gopalganj DSA), Mozammal Haque (Shariatpur DSA), Md Obaidur Rahman Khan (Madaripur DSA).

 

District Sports Association (Sylhet Division)

Md Mahi Uddin Ahmod (Sylhet DSA), Md Farhad Hussen Koli (Habiganj DSA), Md Fozlur Rahman (Maulvibazar DSA), Md Rezaunul Haque Raja (Sunamganj DSA).

 

District Sports Association (Chittagong Division)

AJM Nasir Uddin (Chittagong DSA), Mahmudul Karim (Cox's Bazar DSA), Barun Bkash Dewan (Rangamati DSA), Jewel Chakma (Khagrachhari DSA), Mohammad Akramul Karim Chowdhury (Noakhali DSA), Advocate Nur Uddin Chowdhury Nayon (Lakshmipur DSA), Nazim Uddin Hajari, MP (Feni DSA), Golam Mostafa Babu (Chandpur DSA), Saiful Alam Roni (Comilla DSA), Mahabubul Rabi Chowdhury Montu (Brahmanbaria DSA).

 

District Sports Association (Khulna Division)

Advocate Md Saiful Islam (Khulna DSA), AKM Anisur Rahman (Satkhira DSA), Kazi Inam Ahmed (Jessore DSA), Ashikur Rahman Miku (Narail DSA), Md Maqbul Hossain (magura DSA), Jiban Kumar Biswas (Jhenaidah DSA), Anup Kumar Nandi (Kushtia DSA), Md Abdus Salam Bablu (Meherpur DSA), Reazul Islam Joarder (Chuadanga DSA).

 

District Sports Association (Barisal Division)

MA Awal Chowdhury Bulu (Barisal DSA), Shyamol Sarker (Patuakhali DSA), Yarul Alam Liton (Bhola DSA), Hemayet Hossain (Jhalkathi DSA), Alamgir Hossain (Barguna DSA), Md Golam Mawla Nakib (Pirozpur DSA).

 

District Sports Association (Rajshahi Division)

Rafius Shams Paddy (Rajshahi DSA),  Md Toufiqul Islam Tofa (Chapai Nawabganj DSA), Md Shafiqul Islam Shimul (Natore DSA), Md Iqbal Shahriyar (Naogaon DSA), Md Masudur Rahman Milon (Bogra DSA), Md Morshedul Alam (Jaipurhat DSA), Md Saiful Alam Swapan Chowdhury (Pabna DSA), Md Emdadul Haque (Sirajganj DSA).

 

District Sports Association (Rangpur Division)

Md Enamul Haque Sohel (Rangpur DSA), Subrata Majumder (Dinajpur DSA),  Md Sadeque Quraishi (Thakurgaon DSA), Md Anwar Sadat Samrat (Panchagar DSA), Advocate Abu Ahad Khandaker (Lalmonirhat DSA), Md Arif Hossain (Nilphamari DSA), Shah Masud Jahangir Kabir (Gaibandha DSA).

 

Councilor Category-2

Premier Division Club

Gazi Golam Mortaza and Chowdhury Rakib Haider (Gazi Group Cricketers), Mostak Hossain and Abul Bashar (Prime Doleshwar SC), Shayan F Rahman and Nazmul Hassan (Abahani Ltd), Dr Iqbal Anwar and Tanjil Chowdhury (Prime Bank CC),  Mahbubul Anam and Md Lokman Hossain Bhuiyan (Mohammedan SC), Nazib Ahmed and Safwan Sobhan Tasvir (Sheikh Jamal Dhanmondi Club Ltd), Shoma Alam Rahman (Legends of Rupganj), Md Ismail Haider Mallick (Brothers Union), Md Shafiqul Alam Feroz (Kalabagan KC), Kazi Nabil Ahmed (Khelaghar Samaj Kalyan Samity), Nisar Uddin Ahmed Kajal (Victoria SC), Shawkat Aziz Russel (Partex SC).

 

1st Division Club

Obed R Nizam (Shinepukur CC), Md Rafiqul Alam (Agrani Bank CC), Gazi Golam Asria (Rupganj Tigers CC), Md Salah Uddin Chowdhury (Kakrail Boys Club), Md Alamgir (Kalindi KC), Md Selim (Orient SC), Afzal-ur Rahman Sinha (Surja tarun Club), Md Zakir Hasan (Udayachal Club), Md Tanim Hasan (Old DOHS SC), Ahmed Iqbal Hasan (Young Pegasus), Mizanur Rahman (Uttara SC), Md Hossain Mollah (City Club), Manzur Kader (Sheikh Jamal Cricketers), Md Enayet Hossain Seraj (Azad SC), Md Nazmul Islam (Talent Hunt Cricket Academy), Brigadier General Md Shamsur Rahman (BKSP), Md Hanif Bhuiyan (Rapid Foundation), Mizanur Rahman Bhuiyan (Bangladesh Boys Club), Md Nazrul Islam Babul (Dhanmondi Pragati Sangha), Riaz Ahmed (Baridhara Dazzlers).

 

2nd Division Super League Clubs

Dr Md Zikarul Haque Akash (AXIOM cricketers), Maksudur Rahman (Indira Road KC), Md Mojibur Rahman (Dhaka Cricket Academy), Golam Dastagir Gazi (Dhaka Mariner Young Club), Rafez Alam Chowdhury (Gulshan Youth Club Ltd), Md Ali Ahsan (Dhaka Wanderers Club), Mohammad Jalal Younus (Green Life Cricket Academy), Md Ajijur Rahim (Gopibagh Friends Association), Ishtiaque Sadeque (Matuail Cricket Academy), Md Morshed Alam (Dhaka Royal Cricketers).

 

3rd Division Super League Clubs

Omor Hossain (Azim CC), Masuduzzaman (Mohammadpur CC), Ahmed Sajjadul Alam (Mirpur CC), Chowhdury Abdullah Al Mamun (Bangladesh Police Cricket Team), Ziauddin Adil (Pragati SS), Mohammad Monjur Alam (Asif Shifa Cricket Academy), Mehran Hossain Chowdhury (Kamrangirchar SC), Fahad Mohammad Ahmed Karim (Badda Ekota Somaj KS).

 

Councilor Category-3

Mir Rezaul Alam (Bangladesh Police), Nimai Kumar Das (Bangladesh Ansar & VDP), Md Shamsuzzaman Awal (BISE, Rajshahi), AFM Ashafuddaulah (BISE, Jessore), Nur Mohammad (BISE, Comilla), Sumon Borua (BISE, Chittagong), AKM Golam Kibria Tapadar (BISE, Sylhet), Pro Md Ziaul Haque (BISE, Barisal), Iqbalur Rahim (BISE, Dinajpur), Abu Hossain Muhammad Ahsan (Dhaka University), Debobrata Pal (Jahangirnagar University), Shirajuddin Ahmed Alamgir (Chittagong University), Shahriar Zaman (Rajshahi University), Md Zia Uddin Mondol (JKKNI University), Pro Dr Md Selim Toha  (Islamic University), Mollah Mohammad Shafiqur Rahman (Khulna University), Pro Dr Mohammad Ali Nur (Jogonnath University), Dr Md Abul Kalam Azad (Bangladesh Agricultural University), Md Shahidullah, Ashish Roy Chowdhury, Abdul Wahed, Md Ali Abbas and Zakia Tazin (NSC), Azam Iqbal, ASM Faruk, Omor Khalid Rumy, Selim Shahed, Khaled Mahmud Sujon, Foisal Hossain Dikens, Akm Ahsan Ullah, Md Ruhul Niamur Rashid, Abdul Hannan Sarkar and Shahedur Rahman  (former players selected by BCB), Masud Hasan (BKSP), Engr Firoza Karim Nelly (BWSA), Sheikh Bashir Ahmed (Bangladesh Olympic Association), Md Soilab Hossain (BCUSA), ASM Rakibul Hasan , Gazi Ashraf Hossain, Faruk Ahmed, Minhajul Abedin Nannu and Khaled Masud Pilot(former cricketers nominated by BCB President) Golam Mohammad Foisal (BCWA).


Top